7 dětských nemocí: Co by měli rodiče vědět?

Sedm Dětských Nemocí

Dětské nemoci, kdo by je neznal. Každý rodič se s nimi dříve či později setká. Jsou to infekční choroby, které postihují především děti, a to většinou v prvních letech života. Projevují se typickými příznaky, jako je horečka, vyrážka, kašel nebo rýma. Většinou probíhají mírně a děti se z nich plně zotaví. Existuje sedm nemocí, které jsou tradičně označovány jako "sedm dětských nemocí". Patří mezi ně spalničky, příušnice, zarděnky, spála, plané neštovice, šestá nemoc a sedmá nemoc. Tyto nemoci byly dříve velmi časté, ale díky očkování je dnes jejich výskyt mnohem nižší. Přesto je důležité o nich vědět a umět je rozpoznat, protože některé z nich mohou mít i závažnější komplikace.

Spála: Příznaky a léčba

Spála, známá také jako angína šarlatová, patří mezi sedm dětských nemocí a je vysoce nakažlivá. Přenáší se kapénkami z kašle či kýchání, ale i kontaktem s kontaminovanými předměty. Původcem je bakterie Streptococcus pyogenes, která produkuje toxin způsobující typické příznaky. Onemocnění se projevuje bolestí v krku, horečkou, zvětšenými mandlemi s bělavými povlaky a typickou spálovou vyrážkou. Vyrážka je drobná, svědivá, sytě červená a objevuje se nejprve na trupu a krku, poté se šíří na končetiny. Typickým příznakem je také tzv. malinový jazyk – jazyk je zpočátku bílý, později zčervená a je zrnitý.

Léčba spály spočívá v podávání antibiotik, obvykle penicilinu. Důležitý je také klidový režim, dostatečný příjem tekutin a tlumení příznaků, jako je horečka a bolest v krku. Prevence zahrnuje důslednou hygienu rukou, zakrývání úst a nosu při kašli a kýchání a izolaci nemocných jedinců. Spála může mít i komplikace, jako je zánět středního ucha, zánět ledvin či revmatická horečka. Proto je důležité včasné zahájení léčby a dodržování pokynů lékaře.

Sedm dětských nemocí, sedm bran do světa fantazie, kde se horečka mění v dračí dech a kašel v burácení kouzelného lesa.

Eliška Krásnohorská

Zarděnky: Rizika pro těhotné

Zarděnky, neboli také rubeola, patří mezi sedm dětských nemocí a obvykle se projevují jako mírné onemocnění s vyrážkou. Problémem ale je, že zarděnky v těhotenství, zvláště v prvním trimestru, představují závažné riziko pro nenarozené dítě. Virus zarděnek se může přenést z matky na plod a způsobit vrozenou rubelovou infekci, která může mít za následek vážné zdravotní komplikace, jako jsou vrozené vady srdce, hluchota, mentální retardace nebo i potrat. Proto je důležité, aby se ženy, které plánují těhotenství, nechaly očkovat proti zarděnkám, pokud imunní nejsou. Očkování proti zarděnkám je součástí kombinované vakcíny MMR, která se podává dětem ve věku 15 měsíců a poté v 5 letech. Očkování je vysoce účinné a bezpečné. Ženy, které si nejsou jisté, zda jsou proti zarděnkám imunní, se mohou nechat otestovat u svého praktického lékaře. V případě, že imunní nejsou, je vhodné se nechat očkovat alespoň měsíc před plánovaným otěhotněním.

sedm dětských nemocí
Nemoc Typické příznaky Věk výskytu
Spalničky Vysoká horečka, kašel, rýma, zánět spojivek, bílé skvrny v ústech, vyrážka Dětství (před zavedením očkování)
Příušnice Otok slinných žláz, horečka, bolest hlavy Dětství (před zavedením očkování)
Zarděnky Vyrážka, zvětšené uzliny, mírná horečka Dětství (před zavedením očkování)

Spalničky: Vysoce nakažlivá nemoc

Spalničky, často řazené mezi sedm dětských nemocí, jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Virus spalniček se šíří vzduchem, kapénkami z kašle a kýchání infikované osoby. Je to tak nakažlivé, že se odhaduje, že až 90 % neimunizovaných lidí, kteří přijdou do kontaktu s nemocným, se nakazí. Příznaky spalniček se obvykle objevují 10 až 14 dní po expozici viru. Mezi typické příznaky patří horečka, kašel, rýma, zarudlé a vodnaté oči a charakteristická vyrážka. Vyrážka se obvykle objeví nejprve na obličeji a poté se rozšíří na zbytek těla.

Ačkoliv se spalničky často považují za mírné dětské onemocnění, mohou vést k závažným komplikacím, jako je zápal plic, zánět mozku (encefalitida) a dokonce i smrt. Před zavedením očkování proti spalničkám v roce 1963 se spalničky vyskytovaly běžně a každoročně si vyžádaly tisíce životů. Díky očkování se počet případů spalniček dramaticky snížil, ale v posledních letech došlo k nárůstu počtu případů, a to zejména v důsledku odmítání očkování. Očkování je nejúčinnějším způsobem, jak chránit sebe a své blízké před spalničkami a jejich komplikacemi.

Příušnice: Zánět slinných žláz

Příušnice, lidově zvané také „mumps“, patří mezi sedm klasických dětských nemocí. Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje zánět slinných žláz, nejčastěji příušních. Virus se šíří kapénkami z kašle nebo kýchání nakažené osoby. Typickým příznakem je bolestivé zduření slinných žláz, obvykle pod ušima, které dodává obličeji typický „křeččí“ vzhled. Onemocnění může probíhat i bezpříznakově, nebo naopak s komplikacemi, jako je zánět mozkových blan, zánět varlat u chlapců po pubertě nebo zánět slinivky břišní. Před zavedením očkování v 70. letech 20. století byly příušnice běžnou dětskou nemocí. Díky plošnému očkování je dnes výskyt příušnic mnohem nižší. Očkování proti příušnicím je součástí kombinované vakcíny MMR, která chrání i proti spalničkám a zarděnkám. I přes očkování se mohou příušnice objevit, obvykle však v mírnější formě. Pokud máte podezření na příušnice, je důležité kontaktovat lékaře, který potvrdí diagnózu a doporučí vhodnou léčbu.

sedm dětských nemocí

Plané neštovice: Svědivá vyrážka

Plané neštovice, známé také jako varicela, jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje charakteristickou svědivou vyrážkou. Patří mezi sedm dětských nemocí a většina lidí je prodělá v dětském věku.

Přenos

Virus planých neštovic se šíří vzduchem nebo přímým kontaktem s puchýřky nakažené osoby. Je vysoce nakažlivý a nemocný je infekční ještě předtím, než se u něj objeví vyrážka.

Příznaky

Hlavním příznakem planých neštovic je svědivá vyrážka, která se objevuje po celém těle. Vyrážka začíná jako malé červené skvrnky, které se rychle mění na svědící puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky se postupně hojí a tvoří se na nich strupy.

Kromě vyrážky se mohou objevit i další příznaky, jako je horečka, bolest hlavy, únava a nechutenství.

Léčba

Neexistuje žádná specifická léčba planých neštovic. Cílem léčby je zmírnit příznaky a zabránit sekundárním infekcím. Doporučuje se:

  • Klidový režim
  • Dostatek tekutin
  • Chladné obklady na svědivou vyrážku
  • Volné bavlněné oblečení
  • Zklidňující koupele s ovesnými vločkami
  • Lékař může předepsat antihistaminika nebo lokální krémy ke zmírnění svědění.

Komplikace

Většina lidí se z planých neštovic zotaví bez komplikací. U některých lidí se však mohou vyskytnout komplikace, jako je:

  • Bakteriální infekce kůže
  • Pneumonie
  • Encefalitida (zánět mozku)

Prevence

Nejlepším způsobem, jak zabránit planým neštovicím, je očkování. Očkování proti planým neštovicím je součástí běžného očkovacího kalendáře.

Páté dětská nemoc: Neškodná vyrážka

Páté dětská nemoc, známá také jako erythema infectiosum, je virové onemocnění způsobené parvovirem B19. Patří mezi tzv. sedm dětských nemocí, tedy skupinu infekčních onemocnění typických pro dětský věk. Projevuje se nejprve horečkou, bolestí hlavy a mírnými příznaky podobnými nachlazení. Po několika dnech se na tvářích objeví charakteristická červená vyrážka, která připomíná "facku od pohádkové bytosti". Vyrážka se poté šíří na trup a končetiny a může se objevovat a mizet po dobu několika týdnů.

sedm dětských nemocí

Páté dětská nemoc je obvykle mírné onemocnění a většina dětí se zotaví bez komplikací. Léčba je symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků, jako je horečka a bolest. Důležitý je klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Děti s pátou dětskou nemocí by se měly vyhýbat kontaktu s těhotnými ženami, protože parvovirus B19 může u nenarozených dětí způsobit komplikace.

Šestá nemoc: Horečka a vyrážka

Šestá dětská nemoc, známá také jako šestá nemoc, je virové onemocnění, které postihuje především kojence a malé děti. Je charakterizována náhlou vysokou horečkou, která trvá 3 až 5 dní, po níž následuje výsev červené skvrnité vyrážky, jakmile horečka ustoupí. Vyrážka obvykle začíná na trupu a šíří se na končetiny a obličej. Není svědivá a obvykle zmizí během několika dní.

Šestou nemoc způsobuje lidský herpesvirus 6 (HHV-6), a méně často i HHV-7. Virus se šíří kapénkami z úst a nosu infikovaných osob, například při kašli nebo kýchání. Inkubační doba je obvykle 5 až 15 dní.

Většina dětí má šestou nemoc mírně a zotaví se bez komplikací. Léčba je obvykle podpůrná a zahrnuje podávání léků na snížení horečky a dostatek tekutin. Vzácně se mohou vyskytnout komplikace, jako jsou febrilní křeče, zánět středního ucha nebo zápal plic.

Neexistuje žádná vakcína proti šesté nemoci. Prevence zahrnuje mytí rukou mýdlem a vodou, zakrývání úst a nosu při kašli a kýchání a vyhýbání se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi.

Sedmá nemoc: Různé virové infekce

Kromě šesti klasických dětských nemocí, které charakterizují typické vyrážky, existuje řada dalších virových infekcí, jež trápí malé děti. Tyto infekce se často projevují horečkou, vyrážkou a dalšími nespecifickými příznaky, což ztěžuje jejich rozlišení. Mezi nejčastější virové infekce patří například virová angína, rýma, zánět průdušek, zánět středního ucha a virová gastroenteritida.

Virová angína se projevuje bolestí v krku, zvětšenými mandlemi a horečkou. Rýma se projevuje ucpaným nosem, výtokem z nosu a kýcháním. Zánět průdušek se projevuje kašlem, sípáním a dušností. Zánět středního ucha se projevuje bolestí ucha, horečkou a podrážděností. Virová gastroenteritida se projevuje zvracením, průjmem a bolestí břicha.

sedm dětských nemocí

Léčba virových infekcí je obvykle symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků. Důležitý je dostatečný příjem tekutin, klid na lůžku a tlumení horečky. V některých případech může lékař předepsat léky proti bolesti nebo na snížení horečky.

Je důležité si uvědomit, že virové infekce jsou vysoce nakažlivé a snadno se šíří mezi dětmi. Dodržování hygienických pravidel, jako je mytí rukou a zakrývání úst a nosu při kašli a kýchání, může pomoci snížit riziko nákazy.

Prevence: Důležitost očkování

Sedm dětských nemocí, skupina infekčních onemocnění typických pro dětský věk, může naštěstí ve většině případů probíhat mírně. Nicméně komplikace nejsou vyloučené a mohou zanechat trvalé následky. Právě zde hraje klíčovou roli očkování. Díky němu můžeme těmto nemocem, jako jsou spalničky, příušnice, zarděnky, plané neštovice, spála, pátá a šestá nemoc, účinně předcházet. Očkování posiluje imunitní systém dítěte a připravuje ho na případný kontakt s virem či bakterií. Vytváří takzvanou kolektivní imunitu, kdy jsou chráněni i ti, kteří očkováni být nemohou. Očkování je tak nejen zodpovědným krokem k ochraně zdraví vašeho dítěte, ale i důležitým příspěvkem k ochraně zdraví celé populace.

Kdy kontaktovat lékaře?

Sedm dětských nemocí jsou sice nepříjemné, ale ve většině případů neškodné a samy odezní. Přesto existují situace, kdy je na místě kontaktovat lékaře. Pokud má vaše dítě vysokou horečku, která neklesá ani po podání léků, nebo trvá déle než 3 dny, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak v případě, že se u dítěte objeví ztuhlost šíje, silné bolesti hlavy, dechové obtíže, nebo ztráta vědomí, je nutné okamžitě volat záchrannou službu.

I když se nejedná o akutní stav, je vhodné konzultovat s lékařem i v případě, že vyrážka nezmizí do týdne, objeví se hnisavé komplikace, nebo se dítě cítí velmi unavené a apatické. Lékaře je vhodné kontaktovat i v případě, že si nejste jistí diagnózou, nebo máte o zdravotní stav dítěte jakékoli obavy. Pamatujte, že včasná konzultace s lékařem může předejít komplikacím a urychlit zotavení vašeho dítěte.

Sedm dětských nemocí, dříve postrach rodičů, je dnes díky očkování spíše vzácností. Přesto je důležité znát jejich příznaky a průběh, abychom včas vyhledali lékařskou pomoc. Mezi sedm dětských nemocí patří spalničky, příušnice, zarděnky, spála, plané neštovice, šestá nemoc a pátá nemoc.

sedm dětských nemocí

Průběh těchto onemocnění je individuální a liší se v závislosti na věku dítěte a celkovém zdravotním stavu. Zatímco u některých dětí proběhne nemoc mírně, u jiných může mít závažnější průběh s komplikacemi. Důležitá je včasná diagnostika a sledování stavu dítěte. Léčba je zpravidla symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků, jako je horečka, bolest a svědění.

Očkování je nejúčinnější prevencí proti sedmi dětským nemocem. Díky němu se podařilo výrazně snížit výskyt těchto onemocnění a jejich komplikací. Je důležité dodržovat očkovací kalendář a chránit tak sebe i své blízké.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Radek Štěpán

Tagy: sedm dětských nemocí