Afty v puse u dětí: Co pomáhá na bolavé ranky?

Afty V Puse U Dětí

Co jsou to afty?

Afty v ústech u dětí, stav, který dokáže potrápit nejednoho rodiče i dítě. Ale co to ty afty vlastně jsou? Jednoduše řečeno, afty jsou malé, bolestivé vřídky, které se objevují v dutině ústní, a to na jazyku, dásních, vnitřní straně tváří nebo na patře. Mají bělavý nebo nažloutlý povrch a červený okraj. Na rozdíl od oparů, které způsobuje virus a jsou nakažlivé, afty virového původu nejsou a nepřenášejí se. U dětí se afty vyskytují poměrně často a mohou mít různé příčiny. Mezi ty nejčastější patří oslabená imunita, stres, drobná poranění v ústech, virové infekce, nedostatek vitamínů a minerálů, alergie na některé potraviny nebo zubní pasty. Afty samy o sobě nejsou nebezpečné, ale mohou být velmi nepříjemné a znepříjemňovat jídlo, pití i mluvení. U dětí se mohou projevovat plačtivostí, nechutenstvím, odmítáním jídla a pití, zvýšenou slinivostí a podrážděností.

Proč se afty objevují u dětí?

Afty v puse, ty otravné bílé vřídky, trápí i ty nejmenší. Proč ale zrovna děti? Důvodů, proč se afty u dětí objevují, je hned několik. Dětský imunitní systém se teprve vyvíjí a učí se bojovat s infekcemi. Děti si také často strkají do pusy špinavé ruce nebo hračky, čímž si do úst zanášejí bakterie a viry. I drobné poranění v ústech, třeba od kousnutí do tváře nebo od ostrého jídla, může být vstupní branou pro vznik aftů. Někdy můžou být afty v puse u dětí i příznakem oslabené imunity, nedostatku vitamínů, stresu nebo alergie na některé potraviny. Stav aft v ústech u dětí se liší. Někdy se objeví jen jedna malá afta, jindy jich je hned několik a jsou bolestivé. Pokud má dítě afty často nebo jsou velmi bolestivé, je vhodné navštívit lékaře. Ten může pomoci s léčbou a zjistit, zda se za afty neskrývá jiný zdravotní problém.

Typické příznaky aftů

Afty v ústech u dětí se projevují podobně jako u dospělých. Rodiče si můžou všimnout, že jejich dítě je mrzuté, nechce jíst a pít, sliní více než obvykle a sahá si do pusinky. Typickým příznakem jsou bolestivé vřídky v ústech, které můžou být bělavé, nažloutlé nebo šedavé s červeným okrajem. Afty se nejčastěji objevují na jazyku, vnitřní straně tváří, dásních nebo na měkkém patře. Dítě si může stěžovat na pálení, svědění nebo bolest v ústech, která se zhoršuje při jídle, pití, čištění zubů nebo mluvení. V některých případech se můžou objevit i další příznaky, jako je zvýšená teplota, zduření uzlin na krku nebo celková únava a malátnost. Pokud si rodiče všimnou jakýchkoli z výše uvedených příznaků, je důležité navštívit dětského lékaře nebo stomatologa, aby určil příčinu a doporučil vhodnou léčbu.

afty v puse u dětí
Srovnání běžných typů aft v puse u dětí
Typ aftu Velikost Počet Doba hojení Bolestivost
Menší afty (minor) Méně než 1 cm 1-5 7-10 dní Mírná až střední
Větší afty (major) Více než 1 cm 1-2 2-4 týdny Silná

Kdy s afty k lékaři?

Většinou afty u dětí samy odezní během týdne až 10 dnů a nevyžadují návštěvu lékaře. Existují ale situace, kdy je konzultace s pediatrem nebo stomatologem na místě. Pokud se u vašeho dítěte objeví afty poprvé, je vhodné nechat si diagnózu potvrdit od lékaře. Ten vyloučí jiná onemocnění s podobnými příznaky, jako jsou například virové infekce.

Dále byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud afty u vašeho dítěte:

Jsou velmi bolestivé a znemožňují mu jíst, pít nebo mluvit.

Jsou doprovázeny horečkou, zduřenými uzlinami na krku nebo jinými příznaky.

Nezačnou se hojit do 14 dnů.

Se opakovaně objevují, například vícekrát do měsíce.

Lékař může v závislosti na závažnosti stavu předepsat léky na úlevu od bolesti, kloktadla s dezinfekčním účinkem nebo v případě bakteriální infekce i antibiotika. Pamatujte, že včasná diagnostika a léčba pomůže zmírnit obtíže vašeho dítěte a předejít komplikacím.

Domácí léčba aftů u dětí

Afty v puse u dětí jsou nepříjemné, ale bohužel běžné. Dítě může odmítat jídlo a pití kvůli bolesti, proto je důležité ústa znecitlivit. Lékárny nabízejí gely a ústní vody s lokálními anestetiky, které jsou vhodné i pro děti. Důležitá je také hygiena ústní dutiny. Pravidelné čištění zubů a používání ústní vody bez alkoholu pomůže udržet ústa čistá a zabránit šíření bakterií. Domácí slaná voda je skvělým pomocníkem. Rozpusťte lžičku soli v teplé vodě a nechte dítě kloktat. Sůl pomáhá čistit afty a podporuje hojení. Med má protizánětlivé účinky a může zklidnit podrážděnou sliznici. Naneste malé množství medu přímo na afty několikrát denně. Jíst jogurt s živými kulturami může podpořit imunitní systém a zkrátit dobu hojení. Stav aft v ústech u dětí se může lišit. Pokud se afty zhoršují, nemizí do dvou týdnů, nebo se objevují další příznaky, jako je horečka, je nutné navštívit lékaře.

afty v puse u dětí

Tipy na úlevu od bolesti

Afty v puse u dětí jsou bohužel běžnou záležitostí a můžou být pěkně nepříjemné. Naštěstí existuje pár tipů, jak ulevit od bolesti a urychlit hojení. Důležitý je dostatečný pitný režim, ideálně chladná voda nebo neslazené čaje. Chlad pomáhá zmírnit otok a bolest. Vyhněte se kyselým, kořeněným a slaným jídlům, která můžou afty dráždit. Naopak měkká strava, jako jsou jogurty, bramborová kaše nebo banány, je pro podrážděnou pusu ideální. Úlevu můžou přinést i různé volně prodejné gely a ústní vody s lokálními anestetiky, které dočasně znecitliví postižené místo. Důležitá je také důkladná, ale šetrná hygiena dutiny ústní. Dětem čistěte zuby měkkým kartáčkem a fluoridovou pastou. V případě aft se doporučuje používat ústní vodu s antiseptickým účinkem, která pomůže potlačit bakteriální infekci. Pokud afty přetrvávají déle než týden, jsou velmi bolestivé nebo se opakovaně objevují, je nutné navštívit dětského lékaře. Ten může vyloučit závažnější onemocnění a doporučit další léčbu.

Prevence vzniku aftů

Aftům v puse u dětí, bohužel, úplně zabránit nejde. Existují ale způsoby, jak jejich výskyt minimalizovat a zmírnit tak trápení vašich ratolestí. Důležitá je především důkladná hygiena ústní dutiny. Děti by si měly čistit zuby po každém jídle, minimálně dvakrát denně, a používat zubní pastu s fluoridem. Vhodné je také zařadit do čištění mezizubní kartáčky a ústní vodu. Strava hraje v prevenci aftů významnou roli. Vyhýbejte se kyselým, kořeněným a slaným jídlům, která dráždí sliznici úst. Dbejte na dostatečný příjem vitamínů, zejména vitamínu B12, železa a kyseliny listové. Ty se nacházejí v ovoci, zelenině, celozrnných produktech a libovém mase. Důležitý je i pitný režim. Dostatek tekutin pomáhá vyplavovat bakterie z úst a udržuje sliznici hydratovanou. Pokud se afty u dětí objevují opakovaně, je vhodné navštívit lékaře, aby zjistil příčinu a doporučil další postup. Někdy mohou být afty projevem oslabené imunity, alergie nebo jiného zdravotního problému.

Strava při aftózní stomatitidě

Ať už jim říkáte afty, afty v puse, nebo používáte odborný termín aftózní stomatitida, jedno je jisté – tyto malé vřídky v puse dokážou dětem pěkně znepříjemnit život. Bolest, kterou způsobují, ztěžuje jídlo, pití, a někdy i mluvení. Co tedy s afty v puse u dětí dělat? Základem je úprava stravy. Zapomeňte na kyselé šťávy, citrusové plody a rajčata. Tyto potraviny dráždí a zhoršují stav aft v ústech. Stejně tak zapovězené jsou ostrá jídla, slané pochutiny a chipsy. Naopak, co dětem s afty v puse uleví, jsou mléčné výrobky, jako je jogurt, tvaroh nebo kefír. Vhodné jsou i měkké potraviny, které se snadno polykají, například bramborová kaše, vařená zelenina, pudink nebo banán. Důležité je dbát na dostatečný pitný režim. Ideální je čistá voda, slabý černý čaj nebo bylinkové čaje. Naopak, sladké limonády a džusy raději vynechejte. Pamatujte, že úprava stravy je jen jednou z cest, jak dětem s afty v puse ulevit. Vždy je vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem o vhodných léčebných přípravcích.

afty v puse u dětí

Afty v ústech u dětí jsou jako bouřka - nepříjemné, ale naštěstí většinou rychle odezní.

Eliška Dvořáková

Afty a oslabená imunita

Afty, ty otravné boláky v puse, dokáží potrápit malé i velké. U dětí se s nimi setkáváme poměrně často a jedním z důvodů, proč se jim tak daří, může být oslabená imunita. Dětský imunitní systém se teprve vyvíjí a je náchylnější k různým infekcím. Pokud je imunita oslabená, třeba kvůli nachlazení, stresu nebo špatné životosprávě, afty se objevují snáze. Co s tím? Důležitá je prevence! Podporujte imunitu svých dětí pestrou stravou plnou vitamínů a minerálů, dostatkem spánku a pohybem na čerstvém vzduchu. Naučte je správné hygieně ústní dutiny – pravidelnému čištění zoubků a používání ústní vody. Pokud už se afty objeví, existují volně prodejné gely a ústní vody, které uleví od bolesti a urychlí hojení. V případě, že jsou afty časté, velké nebo bolestivé, vždy navštivte lékaře.

Kdy afty samy zmizí?

Afty v ústech u dětí, ty otravné bílé vřídky, obvykle samy zmizí během jednoho až dvou týdnů. Drobné afty, které vypadají jako malé ranky, se můžou hojit i rychleji, třeba už za pár dní. Větší a bolestivější afty, které trápí i polykání, můžou potrápit déle, někdy i dva týdny. Pokud má vaše dítě afty déle než dva týdny, je na místě návštěva lékaře. Ten zkontroluje, zda se nejedná o něco vážnějšího a případně doporučí vhodnou léčbu. Pamatujte, že i když afty samy zmizí, je důležité dbát na správnou hygienu ústní dutiny. Pravidelné čištění zubů a používání ústní vody pomůže předcházet infekcím a urychlí hojení.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Radek Štěpán

Tagy: afty v puse u dětí | stav aft v ústech u dětí