Výpověď z práce: Jak ji podat a na co máte ze zákona nárok

Vypoved Z Prace

Zákonné způsoby ukončení pracovního poměru

Když se řekne konec v práci, každý si představí něco jiného. Rozloučit se se zaměstnáním můžete několika způsoby a každý má svá specifika. Nejčastěji lidé volí klasickou výpověď - tu můžete dát vy sami (klidně bez vysvětlování) nebo ji dostanete od šéfa, který ale musí mít pádný důvod daný zákonem.

Nejhladší cesta ven je obyčejná dohoda. Prostě si se zaměstnavatelem plácnete, že končíte, dohodnete se na datu a je to. Žádné dusno, žádné nepříjemnosti - jen podpisy na papíře a můžete jít každý svou cestou.

Ve zkušebce to máte jednodušší - stačí říct končím a do tří dnů můžete být pryč. Někdy je potřeba práci opustit hned - třeba když vám několik měsíců nepřistála výplata na účtu nebo když někdo extrémně porušil pracovní pravidla. To je pak na místě okamžité zrušení pracovního poměru.

Práce může skončit i jinak - třeba když vyprší smlouva na dobu určitou. U cizinců to může být konec povolení k pobytu. Ať už končíte jakkoli, šéf vám musí dát zápočtový list a když si řeknete, tak i posudek z práce. Pokud vás vyhodí oni, často máte nárok na odstupné.

Jedna věc je ale naprosto klíčová - všechno musí být černé na bílém. Žádné ústní dohody nebo sliby - všechny dokumenty musí být písemně a řádně doručené. Šéf musí jasně vysvětlit, proč vás propouští, aby to později nemohl změnit. Když se tyhle věci nedodrží, celé ukončení práce může být neplatné a můžou z toho být zbytečné problémy.

Náležitosti písemné výpovědi

Když se rozhodnete ukončit pracovní poměr, není to jen tak. Písemná forma je základ - na ústní výpověď rovnou zapomeňte, nemá žádnou právní váhu. Představte si, že píšete důležitý dopis - musíte tam mít všechny detaily jak o sobě, tak o zaměstnavateli.

Nejde jen tak napsat končím na papír. Potřebujete jasně říct, že chcete skončit pracovní poměr výpovědí. Je to jako když se s někým rozcházíte - musíte to říct na rovinu, žádné náznaky nebo mlžení. Šéf to má ještě složitější - musí přesně vysvětlit, proč vás propouští.

Bez vlastnoručního podpisu to nemá cenu. A pozor - nemůže to podepsat kdokoliv, třeba váš nadřízený, pokud k tomu nemá oprávnění. Datum je taky klíčové - od něj se počítá, kdy skutečně odejdete.

Výpovědní doba jsou dva měsíce - to je čas, který máte na to, abyste si našli novou práci nebo si za sebe našli náhradu. Někdy můžete dostat i odstupné, což není k zahození, že?

Předání výpovědi musí být oficiální. Nejde ji jen tak položit někomu na stůl nebo poslat mailem. Buď osobně do ruky, nebo doporučeně poštou. Je to jako s předáním důležité smlouvy - musíte mít jistotu, že se dostane tam, kam má.

Když uděláte někde chybu, může se celá výpověď zrušit. Na zpochybnění máte dva měsíce, ale kdo by se chtěl tahat po soudech, že? Proto radši dvakrát měřte a jednou řežte - nebo se rovnou poraďte s právníkem.

Výpovědní doba a její běh

Výpovědní doba není jen suchý právní pojem - je to období, které zásadně ovlivňuje náš pracovní život. Standardně trvá dva měsíce a začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po předání výpovědi.

Možná si říkáte, co když během výpovědní doby onemocníte nebo jste na mateřské? Doba běží dál i v těchto případech. Musíte chodit do práce jako obvykle a šéf vám musí dávat práci a platit, jako by se nic nedělo.

Ochranná doba je takový záchranný polštář - třeba když dostanete výpověď kvůli reorganizaci a pak onemocníte, výpovědní doba se pozastaví. Počkejte si ale s oslavou - tohle platí jen u organizačních změn, ne když třeba porušíte pracovní kázeň.

Nechce se vám čekat dva měsíce? Můžete se se zaměstnavatelem domluvit na dřívějším odchodu, ale pozor - všechno musí být černé na bílém. Žádné ústní dohody, které pak nikdo nedodrží.

A co je super - během výpovědní doby máte nárok na volno na hledání nové práce. Půl dne týdně vám musí dát, a když se domluvíte, můžete si ty půldny spojit do celých dnů.

Dovolená je kapitola sama pro sebe. Klidně ji můžete během výpovědní doby vybrat, ale pamatujte - co nevyčerpáte, to vám musí proplatit. Takže než začnete plánovat poslední pracovní dovolenou, promluvte si s nadřízeným o tom, jak to všechno nejlépe vyřešit.

Výpovědní důvody ze strany zaměstnavatele

Když dostanete výpověď, není to příjemná situace, ale je dobré vědět, že zaměstnavatel nemůže jen tak mávnout kouzelnou hůlkou a poslat vás domů. Musí mít pádný důvod, který je jasně daný zákonem.

Nejčastěji se setkáváme s propouštěním kvůli reorganizaci. Představte si třeba situaci, kdy firma přechází na automatizovaný systém a už nepotřebuje tolik administrativních pracovníků. Nebo když se pobočka stěhuje do jiného města a vy tam nemůžete dojíždět.

Zdravotní problémy jsou kapitola sama o sobě. Pokud třeba zedník už nemůže pracovat na stavbě kvůli úrazu zad, má nárok nejen na změnu práce, ale i na pořádné odstupné - minimálně dvanáct průměrných platů. To už je aspoň nějaká finanční pojistka pro další život.

Zajímavé jsou případy, kdy člověk už nesplňuje podmínky pro svou práci. Typický příklad? Řidič autobusu přijde o řidičák nebo pracovník v jaderné elektrárně o bezpečnostní prověrku. V takové situaci bohužel není moc prostoru pro vyjednávání.

Když někdo porušuje pracovní povinnosti, třeba chodí často pozdě nebo nedodržuje bezpečnostní předpisy, musí počítat s tím, že to může skončit výpovědí. Ale pozor - zaměstnavatel musí nejdřív písemně varovat a dát šanci na nápravu.

Zvláštní kapitolou je nedodržování léčebného režimu během nemocenské. Když vás načapají na fotbale, když máte ležet s angínou, může to být poslední kapka.

Pamatujte si - každá výpověď musí být na papíře a musíte ji osobně dostat do ruky. A pak máte ještě dva měsíce výpovědní doby na to, najít si něco nového. Navíc, pokud máte ve firmě odbory, musí se k tomu vyjádřit i oni.

Výpověď ze strany zaměstnance

Rozhodnutí dát výpověď není vždy jednoduché, ale je to vaše zákonné právo, které můžete využít kdykoliv a bez udání důvodu. Nikdo vás nemůže nutit zůstat v práci, kde nejste spokojení.

Aby všechno proběhlo hladce, je potřeba dodržet pár základních pravidel. Výpověď musí být na papíře - žádné ústní domluvy nebo SMS zprávy nestačí. Nejlepší je předat ji osobně a nechat si potvrdit kopii. Tím se vyhnete případným nepříjemnostem.

Od prvního dne následujícího měsíce vám běží dvouměsíční výpovědní doba. Během ní máte právo vzít si půl dne volna týdně na hledání nové práce, a to s náhradou mzdy. Není to jen formalita - je to čas, který můžete využít třeba na pracovní pohovory.

I když končíte, je důležité pracovat stejně zodpovědně jako dřív. Předejte svou práci pořádně - sepište rozpracované úkoly, důležité kontakty a dokumenty. Myslete na to, že se vám profesionální přístup může v budoucnu vrátit v podobě dobrých referencí.

Nezapomeňte si připravit předávací protokol a vrátit všechny firemní věci - notebook, telefon, klíče nebo třeba přístupovou kartu. Požádejte si o pracovní posudek, může se vám později hodit. Zápočtový list dostanete automaticky - to je dokument, který shrnuje základní informace o vašem pracovním poměru.

Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, můžete odejít i dřív než za dva měsíce. Stačí sepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. Pamatujte, že máte nárok na proplacení nevyčerpané dovolené a případně i dalších benefitů.

Odstupné a jeho výpočet

Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy přijde o práci. Naštěstí máme v Česku zákonné právo na odstupné, které nám pomůže překlenout těžké období hledání nového zaměstnání.

Typ výpovědi Výpovědní doba Odstupné
Ze strany zaměstnance 2 měsíce Nenáleží
Ze strany zaměstnavatele - organizační důvody 2 měsíce 1-3 měsíční platy
Ze strany zaměstnavatele - zdravotní důvody 2 měsíce 12 měsíčních platů
Okamžité zrušení Bez výpovědní doby Nenáleží
Ve zkušební době 3 pracovní dny Nenáleží

Představte si, že váš zaměstnavatel zkrachuje nebo se firma stěhuje na druhý konec republiky. V takových případech vám náleží pěkná suma - od jednoho až po tři průměrné měsíční platy. Čím déle jste ve firmě pracovali, tím víc dostanete. Třeba když jste tam vydrželi přes dva roky, máte nárok na trojnásobek vaší běžné výplaty.

Do výpočtu se započítá úplně všechno - základní plat, přesčasy, odměny i příplatky. Prostě kompletní balík peněz, který běžně dostáváte. Jen nezapomeňte, že se bavíme o hrubé mzdě.

Život někdy přinese i složitější situace. Když už nemůžete svoji práci dělat ze zdravotních důvodů, zákon na vás myslí dvojnásob. V takovém případě dostanete dokonce dvanáctinásobek průměrného výdělku. Je to fér, protože najít si novou práci se zdravotním omezením není vůbec jednoduché.

Některé firmy jsou dokonce štědřejší než zákon vyžaduje. Šikovným manažerům nebo specialistům nabízejí v pracovní smlouvě ještě vyšší odstupné. Peníze obvykle dorazí s nejbližší výplatou po odchodu z práce.

Ale pozor - ne každý konec v práci znamená odstupné. Když dáte výpověď sami nebo vás vyhodí kvůli porušení pracovní kázně, nedostanete nic. A ještě jedna věc - pokud si najdete novou práci dřív, než uplyne doba odpovídající vašemu odstupnému, budete muset část peněz vrátit. Je to logické, odstupné má pomáhat těm, kdo práci skutečně hledají.

Ochranná doba při výpovědi

Když se řekne ochranná doba v práci, většina z nás si představí období, kdy nás zaměstnavatel nemůže jen tak vyhodit. A je to přesně tak - zákon nás chrání právě ve chvílích, kdy to nejvíc potřebujeme.

Představte si situaci, kdy onemocníte a skončíte v pracovní neschopnosti. V takové chvíli vás zaměstnavatel nemůže propustit - tedy pokud jste si tu neschopenku nezpůsobili sami třeba po divoké párty. Stejná ochrana platí i pro nastávající maminky nebo rodiče na rodičovské - ti mají v tomto ohledu obzvlášť silnou pozici.

Co když dostanete povolávací rozkaz na vojenské cvičení? I tady máte jistotu, že o práci nepřijdete, a to ještě dva týdny po návratu. Ochranná doba je vlastně takový záchranný kruh, který nám pomáhá překlenout náročná životní období.

Zajímavé je to s překrýváním výpovědní a ochranné doby. Když vám dají výpověď a pak nastoupíte třeba na neschopenku, výpovědní doba se pozastaví a začne běžet znovu až po vašem uzdravení. Samozřejmě můžete říct, že na prodloužení pracovního poměru nemáte zájem - je to čistě na vás.

Existují ale situace, kdy ochranná doba neplatí. Třeba když firma končí nebo se stěhuje. To ale neplatí pro maminky na mateřské - ty mají speciální ochranu i v těchto případech.

Pro šéfy je tohle všechno pěkný hlavolam - musí si dobře rozmyslet, kdy a komu můžou dát výpověď. Jeden chybný krok a můžou z toho být pěkně drahé soudní tahanice. Proto je lepší vždycky všechno důkladně promyslet a případně se poradit s právníkem.

Pamatujte si - ochranná doba tu není proto, aby komplikovala život zaměstnavatelům, ale aby chránila zaměstnance v těžkých životních situacích. Je to vlastně takové sociální pojištění zakotvené přímo v zákoně.

Když se zavírají dveře za starou prací, otevírají se nové příležitosti k růstu a změně

Radmila Procházková

Neplatné rozvázání pracovního poměru

Dostali jste výpověď a něco vám na ní nesedí? Máte přesně dva měsíce na to, abyste se ozvali - pak už je pozdě. Není to jen formalita - jde o vaši práci a budoucnost.

Představte si situaci: šéf vám předá výpověď, ale udělá v ní zásadní chybu. Třeba neuvede pořádný důvod nebo ji ani nepředá písemně. V takovém případě máte právo říct Ne, takhle ne a požadovat, abyste mohli dál pracovat. A co víc? Dokud vás nenechají vrátit se do práce, musí vám platit, jako byste normálně chodili do zaměstnání.

Pozor ale i na druhou stranu mince - pokud vy sami ukončíte práci nesprávně a šéf trvá na tom, abyste chodili dál, můžete skončit s povinností platit náhradu škody. To už není žádná legrace.

Znám případy, kdy lidé přišli o všechna svá práva jen proto, že zaspali ty dva měsíce. Pamatujte - když nesouhlasíte s výpovědí, musíte jednat rychle. Nejdřív písemně informovat zaměstnavatele a pak případně zamířit k soudu.

Co může být špatně? Třeba chybějící podpis, špatně napsaný důvod výpovědi nebo nedodržené lhůty. Pro zaměstnavatele to může znamenat pořádně drahý přešlap - bude muset platit mzdu, i když člověk nepracuje.

V případě soudního sporu musí ten, kdo dal výpověď, dokázat, že měl právo to udělat. Není to jen o razítkách a podpisech - soud se podívá i na to, jestli byl skutečný důvod k ukončení pracovního poměru.

Povinnosti zaměstnavatele při ukončení

Končíte v práci? Pojďme si projít, co všechno musí váš šéf zařídit - a věřte, není toho málo.

Nejdůležitější je zápočtový list, bez kterého se v novém zaměstnání neobejdete. Je to vlastně takový váš pracovní rodný list - najdete v něm, jak dlouho jste pracovali, co jste dělali a jakou máte kvalifikaci. Šéf vám ho musí dát do ruky poslední den v práci, na to nezapomeňte!

Peníze jsou samozřejmě také důležité. Dostanete kompletní vyúčtování včetně proplacení dovolené, kterou jste nestihli vyčerpat. A pokud vám dali výpověď? V tom případě máte nárok na dva měsíce výpovědní doby, během které normálně chodíte do práce a dostáváte výplatu.

Co se týče vašich osobních dokumentů, máte právo na pracovní posudek. Šéf ho musí napsat do 15 dnů od vaší žádosti a měl by být férový - žádné osobní antipatie tam nemají co dělat.

Papírování nekončí - firma vás musí odhlásit ze zdravotního a sociálního pojištění. Tohle je důležité hlavně kvůli vaší zdravotní pojišťovně, která musí vědět, že už tam nepracujete.

A co služební věci? Mobil, notebook, auto nebo třeba pracovní nářadí - všechno musíte vrátit a nechat si to písemně potvrdit. Šéf by vám měl taky zrušit přístupy do firemních systémů a e-mailu.

Když vás propouštějí kvůli reorganizaci, máte nárok na odstupné - může to být až trojnásobek vaší měsíční výplaty. Peníze byste měli dostat hned v další výplatě, pokud se nedomluvíte jinak.

Nakonec potřebujete potvrzení o příjmech pro daňové přiznání. To vám musí firma dodat nejpozději do půlky února příštího roku.

Pracovní posudek a potvrzení o zaměstnání

Konec v práci není jen tak - čekají vás dva zásadní papíry, bez kterých se prostě neobejdete. Každý, kdo někdy měnil práci, to zná - potřebujete zápočtový list a pracovní posudek.

Ten pověstný zápočtový list musíte dostat do ruky přesně v den, kdy končíte. Je to vlastně takový váš pracovní životopis na jednom papíře - od kdy do kdy jste makali, co jste dělali, jakou máte kvalifikaci. Šéf tam musí napsat všechno popravdě, jinak by z toho mohl mít pěkný průšvih.

Pracovní posudek je trochu jiná káva. Tady už nejde jen o suchá fakta, ale o skutečné zhodnocení vaší práce. Jak vám to šlo, co umíte, jaké máte schopnosti. Máte na něj nárok do 15 dnů od požádání, ale pozor - šéf vám ho může vystavit nejdřív dva měsíce před odchodem.

Co když se vám nelíbí, co tam o vás napsali? Nemusíte to jen tak spolknout. Můžete se obrátit na soud, ale nečekejte moc dlouho - máte na to tři měsíce od chvíle, kdy jste si posudek přečetli.

Věděli jste, že zaměstnavatel musí všechny tyto dokumenty skladovat celých 10 let? Nikdy totiž nevíte, kdy je budete potřebovat třeba kvůli důchodu. A kdyby vám je šéf nechtěl vydat? Tak to má smůlu - inspektorát práce mu může napařit pokutu až 300 tisíc.

A ještě jedna důležitá věc - v posudku nesmí být ani ťuk o vašem politickém přesvědčení, víře nebo třeba členství v odborech. To by byl průšvih jako blázen a diskriminace jak vyšitá. Jde přece o vaši práci, ne o osobní život.

Publikováno: 01. 07. 2025

Kategorie: právo