Obezita v těhotenství: Jaká jsou rizika a jak je zvládnout?

Obezita A Těhotenství

Rizika obezity pro matku

Obezita během těhotenství představuje pro matku zvýšená zdravotní rizika. U obézních žen je vyšší pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky, která může vést k různým komplikacím, jako je předčasný porod nebo makrosomie plodu. Vysoký krevní tlak je dalším rizikem spojeným s obezitou v těhotenství, které může vyústit v preeklampsii, závažný stav ohrožující matku i dítě. Obezita zvyšuje pravděpodobnost nutnosti císařského řezu, jelikož vaginální porod může být komplikovanější. Po porodu se u obézních matek zvyšuje riziko infekcí, pomalejšího hojení ran a trombózy. Dlouhodobě pak obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky 2. typu. Je důležité si uvědomit, že těhotenství není dobou pro drastické hubnutí, ale spíše pro udržení zdravé váhy a zdravého životního stylu.

Vliv na plod a novorozence

Obezita v těhotenství bohužel zvyšuje riziko komplikací nejen pro maminku, ale i pro miminko. Děti obézních maminek se častěji rodí s nadměrnou porodní váhou, což s sebou nese řadu problémů, jako jsou například porodní poranění nebo nutnost císařského řezu. Navíc mají tyto děti v pozdějším věku vyšší riziko vzniku obezity, cukrovky 2. typu a dalších metabolických onemocnění. Ukazuje se také, že obezita matky může mít vliv na vývoj plodu už v děloze, a to včetně vývoje mozku. Děti obézních matek tak mohou mít v pozdějším věku potíže s učením, pozorností a chováním. I když to zní možná děsivě, je důležité nepropadat panice. Pravidelné kontroly u lékaře, zdravá strava a přiměřená fyzická aktivita během těhotenství dokáží rizika pro miminko minimalizovat.

Vysoký krevní tlak a preeklampsie

Obezita během těhotenství je spojena s vyšším rizikem vzniku vysokého krevního tlaku, konkrétně preeklampsie. Preeklampsie je závažný stav, který se projevuje vysokým krevním tlakem a přítomností bílkoviny v moči po 20. týdnu těhotenství. Může vést k předčasnému porodu, nízké porodní váze dítěte a v některých případech i k ohrožení života matky i dítěte. Ženy s obezitou mají třikrát až pětkrát vyšší pravděpodobnost vzniku preeklampsie než ženy s normální hmotností. Přesná příčina vzniku preeklampsie u obézních těhotných žen není zcela objasněna. Pravděpodobně se na ní podílí kombinace faktorů, jako jsou: zánětlivé procesy v těle, inzulinová rezistence, dysfunkce cévního systému. Prevence obezity před otěhotněním a udržení zdravé hmotnosti během těhotenství je proto zásadní pro snížení rizika vzniku preeklampsie a dalších komplikací.

Gestační diabetes a komplikace

Obezita v těhotenství je bohužel stále častějším problémem a jedním z rizik, které s sebou nese, je i gestační diabetes. Ten se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi během těhotenství. Ženy s obezitou mají bohužel k rozvoji gestačního diabetu mnohem blíž. Proč? Nadváha a obezita negativně ovlivňují metabolismus glukózy. Tělo se stává méně citlivé na inzulín, hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Gestační diabetes přitom není žádná banalita, jak pro maminku, tak pro miminko. Maminky s gestačním diabetem mají vyšší riziko některých komplikací, jako je vysoký krevní tlak, preeklampsie nebo předčasný porod. Miminko může v důsledku gestačního diabetu zase více růst, což může vést k porodním komplikacím. Po porodu pak hrozí novorozencům nízká hladina cukru v krvi a dýchací potíže. Dlouhodobě pak mají děti obézních maminek s gestačním diabetem vyšší riziko obezity a cukrovky 2. typu v pozdějším věku.

Předčasný porod a císařský řez

Obezita během těhotenství je spojena s vyšším rizikem komplikací, a to jak pro matku, tak pro dítě. Jednou z těchto komplikací je i předčasný porod, tedy porod před 37. týdnem těhotenství. Ženy s obezitou mají vyšší pravděpodobnost, že porodí předčasně, a to z několika důvodů. Nadváha a obezita mohou vést k hormonálním změnám, které ovlivňují průběh těhotenství a mohou spustit předčasný porod. U žen s obezitou je také vyšší pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky, která je dalším rizikovým faktorem předčasného porodu.

Obezita může dále zkomplikovat průběh porodu a zvýšit pravděpodobnost nutnosti císařského řezu. Císařský řez je chirurgický zákrok, při kterém je dítě přivedeno na svět řezem v břišní stěně a děloze. U žen s obezitou je císařský řez často technicky náročnější a je zde vyšší riziko komplikací, jako jsou infekce, krvácení nebo problémy s hojením rány. Předčasný porod i císařský řez představují pro dítě i matku zvýšené riziko zdravotních komplikací. Proto je důležité, aby ženy s nadváhou nebo obezitou, které plánují těhotenství, zkusily před otěhotněním zhubnout a žily zdravým životním stylem.

Potíže s kojením a neplodnost

Obezita může negativně ovlivnit plodnost ženy i muže. U žen s obezitou se často vyskytují hormonální nerovnováhy, které mohou vést k nepravidelné ovulaci nebo k jejímu úplnému zastavení. To ztěžuje otěhotnění přirozenou cestou. U mužů s obezitou může docházet ke snížení kvality spermií a k problémům s erekcí.

I když se ženě s obezitou podaří otěhotnět, existuje vyšší riziko komplikací během těhotenství i při porodu. Patří mezi ně těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak, preeklampsie, předčasný porod nebo porod císařským řezem. Děti matek s obezitou jsou také náchylnější k obezitě v dětství a k dalším zdravotním problémům, jako je astma nebo alergie.

Po porodu se u žen s obezitou častěji objevují potíže s kojením. Může se jednat o opožděnou laktaci, nízkou produkci mateřského mléka nebo potíže s přisátím dítěte. Tyto problémy mohou vést k předčasnému ukončení kojení a k nutnosti přejít na umělou výživu.

Zdravý životní styl před otěhotněním

Obezita se stává stále častějším problémem i v reprodukčním věku. Ženy s obezitou se potýkají s vyšším rizikem komplikací během těhotenství, a to jak pro sebe, tak pro své dítě. Nadváha může negativně ovlivnit ovulaci a snížit šanci na přirozené početí. Ženy s obezitou mají také vyšší pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku a preeklampsie. Tyto komplikace mohou vést k předčasnému porodu, nízké porodní váze dítěte a dalším zdravotním problémům. Pro zdravé těhotenství je proto důležité dosáhnout a udržovat si zdravou váhu ještě před početím.

Zhubnutí i mírné nadváhy může mít pozitivní dopad na plodnost a snížit riziko komplikací v těhotenství. Zdravý životní styl s dostatkem pohybu a vyváženou stravou je klíčový. Zaměřte se na pestrou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a libové bílkoviny. Omezte nezdravé tuky, cukry a zpracované potraviny. Pravidelná fyzická aktivita, alespoň 30 minut denně, je důležitá pro udržení zdravé váhy a zlepšení celkové kondice.

Význam pohybu a vyvážené stravy

Obezita v těhotenství představuje rostoucí problém s potenciálními riziky jak pro matku, tak pro dítě. Pravidelný pohyb a vyvážená strava hrají klíčovou roli v prevenci a zvládání obezity. Udržování zdravé hmotnosti před otěhotněním snižuje pravděpodobnost komplikací. Během těhotenství pak pohyb a správná strava pomáhají kontrolovat přibývání na váze, regulují hladinu cukru v krvi a snižují riziko gestačního diabetu. Pohyb, jako je chůze, plavání nebo těhotenské cvičení, zlepšuje náladu, posiluje svaly a připravuje tělo na porod. Vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a libové bílkoviny dodává tělu potřebné živiny pro zdravý vývoj dítěte. Je důležité konzultovat s lékařem vhodný typ a intenzitu pohybu a stravovací plán s ohledem na individuální potřeby a zdravotní stav. Dodržování zásad zdravého životního stylu během těhotenství přináší benefity pro matku i dítě a přispívá k hladšímu průběhu těhotenství a porodu.

Konzultace s lékařem a nutričním terapeutem

V případě obezity a plánování těhotenství je konzultace s lékařem a nutričním terapeutem klíčová. Lékař zhodnotí váš celkový zdravotní stav a identifikuje případná rizika spojená s obezitou během těhotenství, jako je gestační diabetes nebo vysoký krevní tlak. Na základě vašeho BMI a anamnézy vám doporučí optimální postup, jak snížit rizika a zajistit zdravé těhotenství. Nutriční terapeut vám pomůže sestavit personalizovaný jídelníček, který bude nutričně vyvážený a zohlední vaše individuální potřeby. Společně se zaměříte na úpravu stravovacích návyků a dosažení zdravé váhy před otěhotněním. Důležité je si uvědomit, že drastické diety nejsou v tomto případě vhodné a mohly by ohrozit vaše zdraví i vývoj plodu. Cílem je dosáhnout postupné a udržitelné redukce váhy zdravým způsobem. Pravidelné konzultace vám poskytnou podporu a motivaci na vaší cestě k zdravému těhotenství.

Doporučení pro těhotné s nadváhou

Těhotenství je krásné období, ale i čas, kdy je potřeba dbát na zdraví. Pro ženy s nadváhou to platí dvojnásob. Obezita v těhotenství zvyšuje riziko komplikací jak pro maminku, tak pro miminko. Mezi nejčastější patří těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak, preeklampsie, předčasný porod, porod císařským řezem a větší porodní hmotnost dítěte. Po porodu hrozí obezitou trpícím ženám větší riziko poporodní deprese a potíže s kojením. Pro miminko představuje obezita matky zvýšené riziko vzniku vrozených vad, obezity v dětství a chronických onemocnění v dospělosti.

Co tedy dělat, když se chystáte na těhotenství a trpíte nadváhou? V první řadě se poraďte se svým gynekologem a ošetřujícím lékařem. Společně můžete nastavit plán zdravého stravování a pohybové aktivity. Důležitá je pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a bílkovin. Naopak omezte tučná a sladká jídla, slazené nápoje a fast food. Pravidelný pohyb vám pomůže zhubnout, nebo alespoň zabrání dalšímu přibírání. Vyberte si aktivitu, která vás baví a je pro vás bezpečná i v těhotenství. Může to být chůze, plavání, jóga pro těhotné nebo cvičení s vlastním tělem.

Psychologická podpora a motivace

Obezita v těhotenství s sebou nese řadu zdravotních rizik, a to jak pro matku, tak pro dítě. Není proto divu, že se nastávající maminky s nadváhou či obezitou mohou potýkat s úzkostí, stresem a nízkým sebevědomím. Právě v této době je psychologická podpora nesmírně důležitá. Psycholog vám pomůže vyrovnat se s emocemi, které s obezitou a těhotenstvím souvisejí. Naučí vás, jak zvládat stres a úzkost, a podpoří vás v budování zdravého sebevědomí. Důležitou součástí terapie je i motivace ke změně životního stylu.

Psycholog vám pomůže stanovit si realistické cíle v oblasti stravování a pohybu a bude vás motivovat k jejich dosažení. Důležité je najít si psychologa, který má zkušenosti s prací s těhotnými ženami a s problematikou obezity. Nebojte se obrátit na odborníka, který vám pomůže projít těhotenstvím s co nejmenší mírou stresu a s vědomím, že děláte pro sebe a své dítě to nejlepší.

Dlouhodobé dopady na zdraví dítěte

Obezita v těhotenství bohužel neovlivňuje jen maminku, ale i nenarozené dítě. Miminka obézních maminek mají vyšší riziko, že se narodí s nadváhou. A to je teprve začátek. V budoucnu je u nich vyšší pravděpodobnost vzniku obezity, cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění. Prostě takové neveselé dědictví. Ale pozor, nevěšte hlavu! I když jste těhotná a bojujete s kily navíc, můžete pro zdraví svého dítěte udělat maximum. Zdravá strava a pohyb jsou základ. A nezapomeňte, že i malé krůčky se počítají! Poraďte se se svým lékařem nebo nutričním terapeutem o tom, jak upravit svůj jídelníček a zařadit do svého života více pohybu. Společně to zvládnete a dáte svému dítěti ten nejlepší start do života.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Radek Štěpán

Tagy: obezita a těhotenství | informace o vlivu obezity na těhotenství