Rakovina jazyka

Rakovina jazyka představuje souhrn několika onemocnění rakovinou, která se týkají komplexně dutiny ústní. Rozhodně lze říct, že rakovina jazyka se nemusí nutně vztahovat přímo k samotnému jazyku. Rakovina jazyka je v podstatě součástí rakoviny dutiny ústní. Tato rakovina pojímá ještě rakovinu mandlí a taktéž rakovinu slinných žláz. Mnohými odborníky je také rakovina dutiny ústní rozšířena i na rakovinu hltanu a nosních dutin. Jako rakovina jazyka je často označována i rakovina oblasti krku. Z hlediska celkového rozšíření je v souvislosti s rakovinou jazyka možno hovořit o tom, že jí trpí poměrně nízké procento populace. Ze všech lidí onemocnělo tímto typem rakoviny pouze 5%. Nejčastěji rakovina jazyka postihuje lidi od 40. do 60. roku věku. Častěji tento typ rakoviny postihuje muže než ženy. Příčin rakoviny jazyka může být celá řada. Úplně přesně ovšem lékaři nejsou schopni diagnostikovat, co vlastně rakovinu jazyka spouští.

Příčiny rakoviny jazyka

Nejčastěji se rakovina jazyka vyskytuje logicky u silných kuřáků a také u lidí, kteří pravidelně konzumují alkohol. Oba dva faktory, tedy jak alkohol, tak i kouření, se ale uvádějí jako nejčastější příčiny mnohých onemocnění. Mnohdy se skloňuje i rakovina a povlak na jazyku. Ten je způsoben logicky právě kouřením kombinovaným s alkoholem a nezdravou stravou. Rakovina a povlak na jazyku společně spojují hlavně pro látky, jež jsou obsaženy v cigaretách a alkoholu. U cigaret jsou to zejména mnohé kancerogenní látky, mezi které patří oxid uhelnatý, nitrosamin a jiné sloučeniny. V alkoholu je typický především acetaldehyd. Ostatně mnohdy ukazuje rakovina jazyka foto, které je charakteristické právě tím, že je konkrétní rakovinný stav vyvolán látkami obsaženými v alkoholu. U nemoci jako je rakovina jazyku fotka mnohdy postačí k tomu, aby bylo zjištěno, díky čemu vlastně rakovina jako taková vznikla. Spousta nemocných pochází z poměrně sociálně slabších skupin obyvatel. Nemoc jako rakovina jazyku fotka ukáže v úplné nahotě a lze na ní poznat i to, odkud konkrétní nemocný vlastně pochází. Často se skutečně jedná o chudého člověka. Mezi další expozice patří pochopitelně i dědičnost. Rakovina jazyku může být za určitých podmínek i dědičná. Není tak přímo určující, jestli člověk kouří či pije. Genetické dispozice jsou schopny všechno do určité míry ovládnout a konkrétní člověk onemocní jen díky svému genomu. U nemocí jako je rakovina jazyku fotka často ukazuje i to, že se jedná o genetické onemocnění. Pokud je fotografií více z většího množství generací, pak je toto jednoznačně dokazatelné. Jinak spolu rakovina a povlak jazyka souvisejí i tehdy, když dochází třeba ke žvýkání tabáku. 

Příznaky rakoviny jazyka

Příznaky rakoviny jazyka se liší pochopitelně především od toho, která část dutiny ústní je napadena. Rakovina jazyka příznaky mnohdy také vůbec nevykazuje, což je naprosto nejhorší situace, která může v současné době nastat. Bezpříznakové stavy rakoviny jsou neskutečně složitě diagnostikovatelné. Začít bychom mohli z hlediska příznaků například karcinomem rtů. Ten je typický především krvácením buď přímo ze rtů anebo z jiných části dutiny ústní. Mnohdy rakovina jazyka příznaky ukazuje v případě rakoviny rtů i zduřelými uzlinami v krční oblasti. Uzliny jsou značně zduřelé na dotek často bolestivé. Jestliže se jedná o klasický karcinom dutiny ústní, pak se setkáme především s tím, že dochází k velmi nepříjemným bolestem úst. Mnohdy rakovina jazyka příznaky ukáže právě v podobě velké bolesti konkrétní části úst. V určitých případech je skloňováno i brnění jazyka a tento typ rakoviny. Nejčastěji ale způsobuje brnění jazyka rakovina slinivky. Ta je ještě zákeřnější a nebezpečnější, než je tomu u klasické rakoviny dutiny ústní. Pokud způsobuje brnění jazyka rakovina slinivky, pak je zapotřebí nechat se podrobně vyšetřit na tento typ rakoviny. Většinou rakovina kořene jazyka příznaky ukazuje i jako polykací obtíže anebo jiné nepříjemné jevy. Pravda je ale taková, rakovina kořene jazyka příznaky mnohdy vůbec neukáže a lidé neví, že jsou takto těžce nemocní. Jestliže se ale objeví u nemoci, jako je rakovina kořene jazyka příznaky, pak je nezbytná příslušná léčba. Jak tedy taková léčba rakoviny jazyka může probíhat?

Léčba rakoviny jazyka

Léčba rakoviny jazyka pochopitelně probíhá nejčastěji chirurgickou metodou. Pokud se jednoznačně lokalizuje místo nádoru, pak je jasné, že bude možné jej při určitých formách bez větších komplikací odstranit. Mnohdy rakovina jazyka foto ukáže v takových podobách, že již není možné ji ovšem léčit. Jedná se o poměrně rozsáhlé nádory, jež se nacházejí v mnohých částech dutiny ústní. Mnohdy rakovina jazyku v pozdějším stádiu také metastazuje do ostatních částí organismu. Tato skutečnost je značně nepříjemná a mnohdy právě poukazuje i na neléčitelnost tohoto onemocnění. Pokud rakovina jazyka foto ukáže právě v pozdějším stádiu, pak se můžeme setkat i s úplně nejhorší možnou situací. Léčba rakoviny jazyka může spočívat i v některých dalších metodách, které jsou více či méně alternativní anebo představují podpůrnou léčbu. Typické je například léčení za pomocí přírodní medicíny. Tato léčba je ale často nepříliš probádaná a nedokáže zaručit takové účinky, jako je tomu u klasické medicíny. Z hlediska podpůrné léčby je třeba hovořit o chemoterapii anebo radioterapii. Rakovina jazyku sice není z pohledu těchto metod až tolik častá, nicméně aplikovat je lze.

Další fakta o rakovině

Rakovina je často bohužel zaměňována i s mnohými dalšími onemocněními, které mají podobné příznaky. V určitých případech ale také k různému čerpání informací, jež jsou mylné. Mnohdy je tato rakovina označována jako rakovina kořene jazyka. Tento název je s rakovinou jazyka totožný a označuje bohužel tu samou skutečnost. Rakovina kořene jazyka jako taková se vyskytuje v poměrně malém měřítku a většinou je zaměněna za jiný typ rakoviny, který již byl jmenován. Určitě ale rakovina kořene jazyka nepředstavuje onemocnění, kterým by člověk nemohl trpět. Mnozí lidé si taktéž myslí, že rakovina plic souvisí se zcela běžnými projevy, jaké má třeba chřipka anebo jiné typy rakoviny. Jako příklad uveďme bílý jazyk. Nejčastěji může být typická pro bílý jazyk rakovina plic. Pokaždé ale bílý jazyk rakovina plic nemusí nutně mít. U příznaků jako je bílý jazyk rakovina plic přítomna být ale vůbec nemusí a může se klidně jednat o obyčejnou chřipku.

Známé osobnosti a rakovina jazyka

Rakovina jazyka se řadí mezi onemocnění, která dokážou člověka značně potrápit a v mnohých případech postihla tato rakovina i známé osobnosti. Nejznámější z nich byl bezesporu zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Tento světoznámý psycholog trpěl tímto typem rakoviny, a dokonce na ni i zemřel. Další známou osobností zesnulou na rakovinu jazyka byl i producent Aaron Spelling. Ze současných celebrit bychom měli poukázat na hollywoodského herce Michaela Douglase. Ten se ale z tohoto typu rakoviny dostal. Michael Douglas si ještě dokonce stihl zahrát v několika snímcích a těší se náramnému zdraví.

Publikováno: 17. 10. 2023

Tagy: Rakovina jazyka