Rakovina konečníku

Rakovina konečníku se řadí mezi velmi nepříjemná onemocnění, která mohou vést k obrovským zdravotním obtížím pacienta majícím za následek i smrt. Momentálně není rakovina konečníku tak často diskutovaná, jako je tomu u některých dalších typů tohoto onemocnění, nicméně i přesto je zapotřebí dát si na tuto nemoc velký pozor. Rakovina konečníku bývá také označována jako kolorektální karcinom a v naší populaci se jedná o nejčastější nádor. Ve světových tabulkách je bohužel naše země na prvním místě, jelikož rakovina konečníku je u nás nejrozšířenější. Každý rok u nás bohužel umírá celkem 36 lidí z 10 000 na toto nepříjemné onemocnění. I proto by se neměla rakovina konečníku podceňovat a je nutné se jí informačně i jinak věnovat. Rakovina konečníku má celou řadu příčin.

Příčiny rakoviny konečníku

Nejčastěji se uvádí jako příčiny rakoviny konečníku genetické predispozice konkrétního člověka. Dědičnost bohužel není možné nijak ovlivnit, a pokud máte v rodině tuto nemoc, měli byste přesně vědět, jak se pozná rakovina konečníku. Díky vlastním znalostem budete zase o kousek dál a při prvních projevech rakoviny konečníku budete schopni reagovat. Velkou roli bohužel hrají i vlivy okolí. Zevní prostředí má ostatně velký vliv i na mnohá další onemocnění. Důležitá je proto prevence rakoviny konečníku, která mimo jiné spočívá především v dodržování pravidel zdravého stravování. Důležité je ve stravě dostatečné množství vlákniny, selenu a vitamínu A. Pozor je nezbytné si dát na vysoký obsah tuků ve stravě.

Pokud jste zvyklí se tímto způsobem stravovat, pak je ideální změnit jídelníček. Obecně vzato, rakovina konecniku vzniká mnohdy i na základě působení herbicidů a pesticidů, které se mohou dostat do stravy.

Příznaky rakoviny konečníku

Na kontaminované potraviny je zapotřebí dát si velký pozor. Dnes si ale můžeme bez větších problémů vybírat přesně takové potraviny, které chceme, takže by v tomto ohledu neměl nastat žádný problém. Podobně jako i u ostatních nemocnění nádorového typu i rakovina konečníku příznaky ukazuje až poměrně pozdě, když už se dostane do pokročilého stádia. Mnohdy lidé ani neví, jak se projevuje rakovina konečníku. Celkové příznaky rakoviny konečníku závisí hlavně na tom, kde se nádor ve střevě vlastně nachází. Pokud se nachází karcinomy v pravém tračníku, pak dochází spíše k příznakům, jež se projevují na celkovém stavu těla nemocného. Nachází-li se nádor v levém tračníku, pak se setkáváme spíše s projevy, které mají lokálnější střevní charakter. Mezi nejznámější a nejčastější příznaky rakoviny konečníku patří zejména řídká stolice s krvácením. Nádory v levé polovině tračníku jsou tímto vcelku typické. Nádory v pravé polovině tračníku naopak způsobují spíše chudokrevnost. Rakovina konečníku příznaky nabízí ale i v jiných podobách.

Jakousi klasikou je nucená stolice, která se vyznačuje přítomnosti krvavého hlenu. Z dalších obtíží, které poukazují na to, jaké má rakovina konečníku příznaky, jmenujme především časté nadýmání a střídání řídké a tuhé stolice. Většinou se objevují i zcela neurčité bolesti v oblasti břicha. Ty bývají ale skoro vždy spjaty i s dalšími onemocněními, které se týkají dutiny břišní a přilehlých orgánů. Zapomenout nelze ani na celkovou únavu spojenou s hubnutím a zvýšenými teplotami.

Léčba rakoviny konečníku

Hodně diskutovaná je i léčba rakoviny konečníku. Nejčastěji se v léčení tohoto typu rakoviny využívá chirurgických metod léčby. Ty jsou nejúčinnější, nicméně je zapotřebí najít nádor v raném stádiu. U pokročilejších kolorektálních karcinomů již není operace možná. Pokud se rakovina konečníku odhalí včas, pak je i úspěšnost léčby rakoviny konečníku vysoká. Není problém se z rakoviny klidně i úplně vyléčit. Jestliže tedy člověk pozná jakékoli příčiny rakoviny konečníku, měl by prakticky okamžitě navštívit specializované pracoviště, na kterém mu bude vyšetřen konečník a jeho přilehlé oblasti. Vyšetření konečníku je sice poněkud nepříjemné, nicméně dokáže rakovinu konečníku odhalit včas v době, kdy je možné ji kompletně chirurgicky léčit. U nemocí, jako je rakovina konečníku léčba zabere i v případě chirurgického řešení velmi dlouhou dobu. Určitě ale nelze zapomenout i na některé další druhy léčby. Typická je třeba radiační léčba rakoviny konečníku. Ta spočívá v pravidelném docházení na radiační terapie.

U radiologie je nutné být ale opatrný a podstoupit ji pouze v případě, že to doporučí ošetřující lékař. Z dalších typů léčby rakoviny konečníku se nabízí ještě cytostatická léčba. U té platí ale stejná pravidla, jako tomu bylo i předchozího typu léčení rakoviny konečníku.

Osvěta u rakoviny konečníku

Hodně důležitou roli hraje u rakoviny konečníku především osvěta. Mnohdy bohužel lidé ani neví, jak vypadá rakovina konečníku ve skutečnosti. Ideální je mít spousty informací k dispozici a alespoň některá základní data o této nepříjemné a dlouho se léčící nemoci znát. Minimálně to, jak se projevuje rakovina konečníku, by měl znát prakticky každý člověk, aby mohlo dojít k rychlé diagnostice rakoviny a zahájení včasné léčby nemoci. Mnohdy spolu souvisí rakovina tlustého střeva a konečníku, takže je vhodné najít si přesné informace o obou druzích rakoviny. Je vcelku jasné, že některé obyčejné projevy jiných problémů nemusejí s rakovinou vždy souviset a není tak nutné nijak zvláště řešit některé drobné abnormality.

Třeba svědění konečníku a rakovina spolu většinou vůbec nesouvisejí. Svědění se řadí mezi jakési obecné projevy různých záležitostí, které nemusejí nijak souviset s nemocí ani s dalšími obtížemi. Není od věci se podívat i na to, jaké nabízí rakovina konečníku fotky. Na internetu je jich k dispozici celá řada a i na základě jejich prohlédnutí může dojít k tomu, že dojde k rozpoznání tohoto typu onemocnění v raném stádiu. Rakovina konečníku fotky nabízí na spoustě internetových stránek a není problém si je prohlédnout. Rakovina konečníku foto ukáže často i v poměrně syrových záběrech.

Známé osobnosti a rakovina konečníku

Rakovina konečníku se bohužel nevyhýbá ani některým známým osobnostem. Jmenovat bychom jich mohli hned několik. Poměrně známá je například Sharon Osbourne. Manželka známého hudebníka tímto typem rakoviny trpěla, ale vyléčila se. Nádor byl u ní objeven v roce 2002. Dalším známou celebritou, která trpěla tímto onemocněním, byl francouzský skladatel Claude Debussy.

Ten na ni bohužel zemřel. Z dalších známých osobností bychom na tento typ rakoviny trpěla i matka britské královny Elizabeth, která na toto onemocnění taktéž zemřela. Uvést bychom měli i další známé jméno církevního hodnostáře, a to rovnou toho nejvyššího. Na rakovinu konečníku trpěl i papež Jan Pavel II.