Rakovina kostí

Rakovina kostí se řadí mezi nejznámější onemocnění nádorového charakteru. Určitě je třeba říct, že rakovina kostí není až tak rozšířená, jako je tomu u některých jiných typů rakoviny, nicméně i přesto je poměrně nepříjemným onemocněním, jež může být i smrtelné. Rakovina kostí se může dělit do dvou základních kategorií. První skupinu tvoří takzvané benigní nádory, které nejsou zhoubné, a není nezbytné je řešit nějakým radikálním třeba operativním postupem. Tyto nádory mohou být mnohdy i zcela neškodné. Hodně zákeřná je ale rakovina kostí v podobě maligních nádorů, které jsou bohužel mnohdy i smrtelné. Tyto nádory jsou primární a sekundární. Primární nádory jsou přirozené a vznikají právě důsledku rakoviny kostí. Sekundární nádory již ovšem souvisejí s jinými typy rakoviny, která metastazuje právě do kostí. Takováto rakovina kostí je v podstatě jedním z posledních stádií jiného druhu rakoviny.

Příčiny rakoviny kostí

Z hlediska příčin je rakovina kostí poměrně různorodá. Nejčastěji s touto rakovinou souvisí genetické dispozice konkrétního člověka. V buňkách máme konkrétní genetické informace, které se mohou postupem času měnit. Mnohdy bohužel ani přesně nevíme, jak se pozná rakovina kostí a v těle ji už přitom máme. Nejčastěji vznikají primární nádory u rakoviny kostí na základě ozařování anebo předchozí chemoterapie. Klidně se nádor může objevit až několik let po tomto ozařování či chemoterapii. Ideální je předem vědět, jak se pozná rakovina kostí, abychom ji byli schopni diagnostikovat včas. Pokud nevíme, jak se pozná rakovina kostí, můžeme se dostat až do stádia, kdy bude rakovina objevena pozdě a bude již nevyléčitelná. Velmi nepříjemná je i takzvaná Pagetova choroba, při které se nádory kostí vyskytují mnohem hojněji. Nepříjemné je i odvápnění kostí rakovinou. To způsobuje větší riziko zlomenin. Pokud se ale choroba objeví včas, dá se rakovina kosti vyléčit.

 

Příznaky rakoviny kostí

Rakovina kostí se určitě řadí mezi onemocnění, která jsou typická celou řadou symptomů. Rozdělme tedy příznaky rakoviny kostí do třech základních kategorií dle toho, o jaký nádor se jedná. Nejčastějším nádorem kostí je osteosarkom. Ten je typický především tím, že se vyskytuje u mladých lidí přibližně okolo věku 20 let. Svá ložiska tento typ rakoviny zakládá v jiných vnitřních orgánech člověka. Typická jsou především játra, plíce, mozek anebo ledviny a ostatní orgány. Rakovina kostí příznaky v tomto případě projevuje klasicky v podobě únavy a nechutenství. Diagnostika tohoto nádoru je neskutečně složitá a příznaky rakoviny kostí jsou hodně obecné. Dalším typem nádoru u rakoviny kostí je chondrosarkom. Ten se vyskytuje nejčastěji u nejmladších, tedy u dětí. Nachází se v kostech a šíří se do okolních orgánů v těle, a to prostřednictvím krve. Rakovina kostí příznaky u tohoto nádoru také ihned nevykazuje a často se na něj přijde pozdě. Posledním typem nádoru je takzvaný Ewingův sarkom. Ten je charakteristický pro onemocnění plochých kostí. Rakovina kostí příznaky u tohoto nádoru také poměrně šetří a typická je zejména zvýšená tělesná teplota a výrazný úbytek na váze. Mezi další příznaky rakoviny kostí tohoto typu může patřit i nechutenství. Pokud člověk v každém případě ví, jak se projevuje rakovina kostí u konkrétního nádoru, pak má situaci poněkud usnadněnou. Mnohdy ale většina z nás neví, jak se projevuje rakovina kostí, a tak se snažíme spíše najít lékaře až tehdy, kdy je nám opravdu zle. U rakoviny kostí to platí několikanásobně.

Léčba rakoviny kostí

Léčba rakoviny kostí může probíhat hned několika různými způsoby. Pokud v každém případě víte, jak se projevuje rakovina kostí, pak bude ideální v případě projevu ihned navštívit ošetřujícího lékaře. Základní vyšetření, které odhalí nemoc, je prováděno za pomocí rentgenového záření. Rakovina kosti je rentgenem mnohdy poměrně jednoduše odhalitelná. Radiolog stanoví po vyšetření míru markerů poukazujících na rakovinu. Mezi známá vyšetření kostí na rakovinu se řadí i odebrání vzorku konkrétní kosti. Jedná se o vyšetření, které je veřejnosti známé spíše pod pojmem biopsie. Rakovina kosti je díky ní mnohem lépe identifikovatelná. Rozbor kostního vzorků bývá maximálně přesný. Zkoumají se samozřejmě buňky, jež se nacházejí v kostech. Samotná léčba rakoviny kostí spočívá většinou v operativní resekci konkrétního nádoru. Mnohdy bohužel bývá nádor poměrně rozsáhlý anebo se jich nachází v kostech více, takže si léčba vyžaduje i amputaci končetin. Typická je tato situace tehdy, když má i rakovina prostaty metastázy v kostech. V této situaci ale dochází často k tomu, že je rakovina již neléčitelná. Někdy se jako léčba rakoviny kostí prosazuje i ozařování. To ovšem bývá spíše jakýmsi doprovodným postupem, který doplňuje samotné operativní zákroky týkající se kompletního vybrání nádorových ložisek. Léčba rakoviny kostí může probíhat i kombinací hned několika léčebných postupů. Mělo by se tak dosáhnout maximální možné efektivity v boji proti konkrétnímu nádoru. Často se spojuje i rakovina kostí a délka života člověka. Vše se přitom odvíjí od toho, v jakém stádiu se na rakovinu kostí přijde. Spojení rakovina kostí a délka života je obzvláště alarmující u lidí, u nichž se na nádor v kostech přijde poměrně záhy. Pak se může počítat celkové dožití člověk i v řádu několika dnů anebo týdnů.

Další informace o rakovině kostí

Rakovina kostí je velmi často spojována i s dalšími typy rakovinného bujení a hojně se o ni mluví v souvislosti s dětmi. Rakovina kostí u dětí bohužel patří mezi nejčastější onemocnění svého charakteru. U nejmenších je tato nemoc hodně nepříjemná nejen kvůli jejímu průběhu, ale především s ohledem na věku malých pacientů. Rakovina kostí u dětí je v mnohých případech bohužel i neléčitelná. Pokud se právě rakovina kostí u dětí ale zachytí včas, mají i malí pacienti vysokou šanci na kompletní vyléčení. Jinak se ale rakovina kostí často projevuje i třeba jako součást jiného rakovinného bujení. Pokud má například rakovina prsu metastázy kostí, pak se je již v poměrně rozbujelém stádiu a zastavit ji rozhodně nebude nijak jednoduché. Jestliže se třeba zjistí u rakoviny kostí příznaky kyčle a ostatní klouby doslova trpí. Mnohdy spolu souvisí i rakovina prostaty a kosti. Jedná se prakticky o poslední stádium rakoviny prostaty, kdy se bujení dostane až do kostí. Mnohdy se skloňují i rakovina kostí a délka života. Ta se odvíjí pouze od včasného odhalení rakovinného bujení. Když už mluvíme o rakovině kostí, pak stojí zato jmenovat i konkrétní působení rakoviny u konkrétních kostí. Typická může být například rakovina pánevní kosti. Objevit se mohou ale i nádory u menších kostí. Známá je třeba rakovina kosti zubů. Ta se objevuje v ústní dutině a je velmi nepříjemná. Problém tkví i v tom, že rakovina kostí zubů se dost složitě poznává. Mnohdy se ale dají o rakovině čerpat i zajímavé informace, které nabízí třeba www rakovina kosti.cz. Najít tady lze i fakt, že existuje rakovina kostí u psů. Mnozí lidé tak psy mají a vůbec neví, že se rakovina kosti u psa může vyskytnout.

Známé osobnosti a rakovina kostí

Rakovina kostí se objevila a stále objevuje i u známých osobností. Jmenovat bychom mohli i takové jméno, jako je americký herec Peter Boyle. Tento muž podobně jako další americký herec Gordon Jackson, na rakovinu kostí zemřel. Zapomenout bychom neměli ale ani na některé další osobnosti. Známý je i herec Denis Hopper. Ten zemřel v roce 2010.

Publikováno: 17. 10. 2023

Tagy: Rakovina kostí