Rakovina vaječníků - Příznaky a léčba

Jedním z velmi nebezpečných onemocnění je bezesporu rakovina vaječníků. Tato nemoc postihuje ženské párový orgány, které se nacházejí přímo po stranách dělohy. Onemocnění rakovinou vaječníků může být v případě pozdní diagnostiky i smrtelné. V současné době rozlišujeme dva základní typy nádorů, kterými se rakovina vaječníku vyznačuje. Prvním typem nádorů jsou nádory benigní. Tyto nádory poskytují pouze oblast vaječníků. V tom je bezesporu jejich menší nebezpečí, jelikož mohou škodit pouze v této oblasti. Z drtivé většiny jde o cystomy. Druhým typem rakovinného bujení, jež zahrnuje rakovina vaječníků, jsou nádory maligní. Ty jsou mnohem nebezpečnější a v jejich případě vaječníky rakovina nejprve napadne a pak dochází k založení dalších míst, odkud se bude rozvíjet rakovinné bujení. Jinými slovy, dojde k vytvoření metastáz v jiných orgánech lidského těla. Tento typ rakoviny vaječníků zabíjí bohužel nejčastěji.

Rakovina vaječníků je většinou v počátečních stádiích vyloženě bezpříznaková, což je z pohledu pacienta velmi nepříjemné. Díky tomuto faktu, se na toto onemocnění přijde pozdě, kdy se již minimalizuje šance na absolutní zotavení. Samotná preventivní prohlídka u gynekologa odhalí rakovinu vaječníků jen málokdy.

Rakovina vaječníků příznaky

V mnohých případech je ale třeba říct, že rakovina vaječníků příznaky ukáže, a to v různých podobách. Jedná se ovšem o pokročilejší stádia nemoci, kdy je již rakovina v těle ženy poměrně rozšířena. Nejčastější příznaky rakoviny vaječníků jsou především bolesti břicha. Jedná se ale o docela obecné příznaky, takže žena mnohdy nejde k lékaři vůbec, anebo je jen zběžně vyšetřena pohmatem a fakticky nic se nezjistí. Rakovina vaječníků příznaky takto dokáže dokonale skrýt a přijde se na ni až pozdě. Jak se projevuje rakovina vaječníků ještě jiným způsobem, je také poměrně známé. Je třeba upozornit především na pálení žáhy. To je ale také poměrně rozšířeným jevem. Příznaky rakoviny vaječníků nemusí být vždy provázeny právě pálením žáhy. Momentálně ukazuje rakovina vaječníků příznaky i v podobě skutečně nadměrného nadýmání. To si většinou lidé spojují spíše se nevhodnou kombinací příliš nadýmavé stravy.

Vaječníky pod rentgenem
Rentgenový pohled na zdravé ženské vaječníky bez příznaků nádoru.

Léčba rakoviny vaječníků

Jednat se přitom ale může o skutečně závažné onemocnění. Příznaky rakoviny vaječníku se často projeví velmi rychle nečekaně. Spousta žen si dokonce myslí, že tuto nemoc nemůže mít, nicméně ochráněna není žádná z nich. Léčba rakoviny vaječníků je poměrně specifická, jelikož se řeší velmi podobně, jako je tomu u ostatních typů nádorového onemocnění. Jak se pozná rakovina vaječníku sice mnozí lidé ví, nicméně k léčbě se často rakovinou postižené ženy odhodlají až v době, kdy je jim skutečně zdravotně zle. Velmi nepříjemné je z pohledu léčby především to, že je nejasné, proč vzniká rakovina vaječníků.

Pokud by byl původ tohoto nádorového onemocnění znám, pak by s největší pravděpodobností byla vyvinuta ještě další vakcína anebo jiné metody léčby tohoto typu rakoviny. Dnes je běžná především operace rakoviny vaječníků. Ta se logicky realizuje přímo v konkrétních specifických centrech na onkogynekologii. Samotná operace je ale většinou z pohledu celkové léčby nedostačující a je zapotřebí ji kombinovat ještě s chemoterapií. Problém tkví i v tom, že se rakovina vaječníků operuje i poměrně pozdě. Počáteční projevy rakoviny vaječníků jsou, jak již bylo ostatně řečeno, často zanedbatelné.

Operace rakoviny vaječníků má většinu jeden velký úkol spočívající v tom, že dojde k maximálnímu odstranění nádoru. Mnohdy je možná nádor odstranit úplně a někdy dochází pouze k jeho částečnému vyjmutí. Bohužel ve většině případů žena přijde o vaječníky, vejcovody, dělohu a některé další součástí pohlavního ústrojí. To vše je ale pro ženu nejčastěji zanedbatelné v případě, že již neplánuje další potomky. Po vyjmutí zmiňovaných orgánů se již rakovina nemusí vůbec vrátit.

Dědičnost rakoviny vaječníků ovšem existuje a někdy je právě strůjcem toho, že se rakovina do těla dříve postižené ženy bohužel vrací. Co se týká samotné chemoterapie, tak ta se snaží bojovat proti rakovině vaječníků tak, že se do těla dostávají cytostatika, jež mohou rakovinu likvidovat. Nepříjemné je ovšem to, že cytostatika bohužel ničí o okolní tkáně v těle. Chemoterapie je řešena jak prostřednictvím tablet, tak i nitrožilním způsobem.

Prevence rakoviny vaječníků

Ženské tělo
Diagnostika rakoviny vaječníků není vždy jednoduchý a rychlý proces.

U rakoviny vaječníků jsou stejně jako i u ostatních typů rakoviny a jiných onemocnění důležitá preventivní opatření. Díky mnohým změnám ve zvyklostech konkrétní pacientky může dojít k maximálnímu zlepšení zdravotního stavu. Diagnostika rakoviny vaječníků je navíc velmi obtížná, takže určitě stojí zato vyznávat opravdu zdravý životní styl. Pokud chcete, aby vás rakovina dělohy a vaječníků nepostihla, stojí zato snažit se jíst zdravě a vyznávat aktivní styl života.

Pokud již rakovinou vaječníků trpíte, pak platí fakticky to samé a přidává se ke všemu ještě navíc dostatečné množství odpočinku. Rakovinu vaječníků může provázet i spousta doprovodných jevů, jež jsou často bolestivé a velmi nepříjemné. Typická je zejména rakovina vaječníku a bolest zad. Pokud se rakovina vaječníků dostane již do dalších orgánů, pak jsou bolesti zad doslova nesnesitelné. To samé ovšem platí i tehdy, když je rakovina přímo v kostech. Klasické menší bolesti zad většinou s rakovinou vaječníků souviset vůbec nemusí. I proto je vhodné zachovat opravdu klidnou hlavu a snažit se zbytečně nerozrušovat.

Další otázky okolo rakoviny vaječníků

Veřejnost se v poslední době snaží k rakovině všeobecně stavět s maximální možnou otevřeností. Rakovina vaječníků není stoprocentně výjimkou. Většinou se ale jedná o zájem o prevenci tohoto druhu rakoviny. Skutečnost, jaké má rakovina vaječníků příznaky diskuse sice často vyvolává. V případě, že je ale rakovina již diagnostikována, může dojít k ochladnutí veřejného zájmu. I proto vznikla spousta organizací, jež se snaží pomoct přímo ženám, které již rakovinou vaječníků trpí a často se nacházejí ve stádiích, jež jsou bohužel již neléčitelná. Momentálně se může poznat rakovina vaječníků podle ultrazvuku, takže je vhodné snažit se podporovat i samotnou diagnostiku.

Mnohé ženy zajímá i to, jako má spojitost rakovina vaječníku a duchod. Odpověď je poměrně prozaická. Stejně jako i ostatní těžká onemocnění může být rakovina nemocí zajišťující trvalý či dočasný důchod. Momentálně důchod rakovina vaječníku a ovaria může přinést, nicméně pacientka již musí být ve skutečně pokročilejším stádiu této nemoci, kdy má problém s tím, aby mohla samostatně žít. Často spolu souvisí i rakovina vaječníku a celebrity.

Celebrity s rakovinou vaječníků

Známé osobnosti se této nemoci bohužel v minulosti nevyhnuly a nevyhýbají se jí ani v současnosti. Na rakovinu vaječníků například zemřela manželka Pierce Brosnana Cassandra Harris. Další známou osobností, která na tuto nemoc zemřela je Ann Dunham, matka amerického prezidenta Baracka Obamy. U nás se snaží proti rakovině bojovat modelka Vlaďka Erbová, které lékaři vyoperovali cystu na vaječníku. Proti rakovině vaječníků vystupuje i Anna K., která ale trpěla jinou formu rakoviny.